Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Samnji veličinu slova štampaj štampaj

Svet

03. 07. 2012. Ukrajina

Autor: Zorica Milenković Izvor: City radio

EURO 2012: Španija odbranila titulu

Reprezentacija Španije odbranila je titulu šampiona Evrope pobedom nad Italijom 4:0, u finalu 14. Evropskog prvenstva u fudbalu.

Ova generacija španskih igrača je tako ušla u istoriju pošto je osvojila treće veliko takmičenje u nizu, što do sada niko nije uradio. Strelci za Španiju bili su Silva u 14 i Alba u 41. minutu prvog poluvremena, dok su u drugom delu golove postigli Tores u 84. i Mata u 88. minutu.

Španija je kao i u prvom meču grupe C u kojem su imali istog protivnika, utakmicu počela bez klasičnog napadača, dok su Italijani baš kao i pre tri nedelje startovali sa Balotelijem i Kasanom u napadu. Španci su od samog početka držali loptu u svom posedu, ne dozvoljavajući protivniku da napravi ozbiljnu akciju.

Prvu šansu imao je Ćavi u 10. minutu, ali je njegov udarac sa ivice šesnaesterca otišao preko gola. Drugu priliku za reprezentaciju Španije i vođstvo iskoristio je David Silva, koji je posle akcije Inijeste i Fabregasa glavom pogodio mrežu. U narednih dvadesetak minuta Italijani su pokušavali šutevima iz daljine, ali je Kasiljas dobro branio. U 40. minutu Španci su iz kontranapada došli do 2:0, a strelac je bio Đordi Alba koji se posle dodavanja Ćavija našao sam ispred Bufona i po zemlji šutirao u bliži ugao.

U prvih nekoliko minuta nastavka obe ekipe imale su po dve dobre prilike za gol, a najbliži da smanji rezultat bio je Di Natale, čiji je jedan šut otišao preko prečke, a drugi je odbranio Kasiljas. Pola sata pre kraja meča, Italija je ostala sa desetoricom igrača na terenu jer Tijago Mota zbog povrede nije mogao da nastavi meč, a Prandeli je pre toga već napravio tri izmene.

Od njegovog izlaska, Italijani nisu napravili nijednu priliku za gol, a Španci su do konačnih 4:0 došli u poslednjih pet minuta. Prvo je u 84. na asistenciju Ćavija gol postigao Tores, a dva minuta pre kraja konačan rezultat postavio je Mata, upravo posle dodavanja Toresa.